Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Agrofagi w rzepaku ozimym

Zaczynamy sezon ochroniarski ale pogoda nas nie rozpieszcza, chociaż z drugiej strony to typowe przedwiośnie. Podobnie jak w zeszłym roku będzie trzeba pilnować tzw. okien pogodowych celem wykonania zabiegów ochroniarskich w uprawach. Z tyłu głowy trzeba mieć poniższe informacje:

Pierwsze naloty chowaczy łodygowych do żółtych naczyń miały miejsce 25-26.02. Na naszych polach odłowiły się tylko chowacze czterozębne, w dniu 26.02. zaobserwowałem te chowacze w pączkach liściowych rzepaku. Przy zabiegach należy uwzględnić to wcześniejsze występowanie szkodników w rzepaku.

Do zabiegów polecamy pyretroidy: Deltaro/Deltakill/Decis Mega 50 EW, Kaiso 050 EG/Karate Zeon 050 CS, Mavrik Vita 240 EW, Trebon 30 EC lub środki z grupy neonikotynoidów np. Carnadine 200 SL, Mospilan 20 SP, Inazuma 130 WG.

Na liściach rzepaku występują objawy suchej zgnilizny kapustnych (zdjęcie). Choroba ta ma duże znaczenie w ochronie rzepaku, może porażać wszystkie tkanki rzepaku: siewki, liście, łodygi, szyjkę korzeniową a nawet łuszczyny.  Porażenie szyjki korzeniowej oraz łodyg ma największy wpływ na plonowanie rzepaku. Szyjka korzeniowa w wyniku tej choroby korkowacieje i murszeje a w konsekwencji powoduje wyłamywanie się łodyg. Na drugim zdjęciu jest porównanie 2 łodyg zdrowych – zielonych i 2 łodyg porażonych. Z roślin porażonych wytworzyły się słabsze łuszczyny a w nich nasiona były drobne, wysuszone. Dodatkowo można zauważyć pewną zależność chorych z uszkodzonymi korzeniami przez śmietkę kapuścianą.

Do zabiegów polecamy: Orius Extra 250 EW/Tebusha 250 EW, Sirena 60 EC, Tilmor 240 EW, Toprex 375 SC (zmiana etykiety-dawki!)

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu