Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Komunikat dot. ochrony pszenicy (maj 2021)

W pszenicy ozimej na kontroli lub na fragmentach nie opryskanych fungicydami występuje bardzo duże porażenie mączniakiem prawdziwym (zdjęcie) oraz septoriozą paskowaną liści (2 zdjęcia). L5 oznacza 5 liść od góry a L4 czwarty liść od góry. Septorioza „podnosi się” co jest widoczne na dwóch zdjęciach na liściu piątym jest większe porażenie niż na liściu czwartym. Na liściach podflagowym nie widać jeszcze objawów ale jest wielce prawdopodobne, że zarodniki wylatujące z niższych liści opadły na blaszkę liściową i mogą kiełkować, wrastać w skórkę liścia. Obecna pogoda z opadami deszczu i z temperaturą ok. 20oC będzie sprzyjała septoriozie paskowanej liści. Konieczne jest natychmiastowy zabieg skutecznymi środkami szczególnie na te patogeny oraz zapobiegawczo na rdze.

W zbożach ozimych jest obserwowany duży nalot różnych szkodników: ploniarki zbożówki, niezmiarki paskowanej i miniarek pierwszych mszyc. Od zeszłego tygodnia składane są jaja skrzypionek. Na zdjęciu jest żółte naczynie z odłowionymi w ciągu 4 dni owadami. Mnóstwo jest muchówek (śmietka kapuściana), obok pszenicy z wystawionym żółtym naczyniem jest rzepak ozimy stąd te śmietki.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.