Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Zabiegi ochrony w rzepaku i zbożach

Obserwowany jest duży nalot chowacza podobnika na plantacje rzepaków. Jest to podstawowy szkodnik łuszczyn rzepaku wraz z pryszczarkiem kapustnikiem. Pryszczarek będzie występował w późniejszej fazie  rozwojowej rzepaku. Pryszczarek składa jaja do łuszczyn długości od 1,5 cm.

Na szkodniki łuszczynowe w rzepaku polecamy:  Karate Zeon 050 CS, Mavrik Vita 240 EW, Trebon 30 EC lub środki z grupy neonikotynoidów: Carnadine 200 SL, Inazuma 130 WG, Kestrel 200 SL, Mospilan 20 SP.

Poniżej zdjęcia 3 odmian rzepaku: ES Latino, RGT Azurite i RGT Trezzor. Odmiany te są  na polu koło Strzelec Opolskich na trasie Strzelce Op.-Olszowa, oznaczone tabliczkami.

Na zgniliznę twardzikową polecamy: Amistar Gold Max, Baltazar/Korazzo/Tazer 250 SC, Propulse 250 SE, Treso, Wezen 250 SC i Zamir 400 EW.

Pojawiły się pierwsze owocniki – apotecja zgnilizny twardzikowej. Z owocników wylatują zarodniki, które osiadają na płatkach kwiatowych rzepaku. Płatki kwiatowe są pożywką dla tego patogenu. Na zgniliznę twardzikową stosuje się środki grzybobójcze profilaktycznie, przed wylotem zarodników tej choroby. W załączeniu zdjęcie – dla dociekliwych – apotecjów (owocników) zgnilizny twardzikowej z 05.05.2022 roku. Od wykrycia pierwszych owocników tej choroby mamy kilka dni na wykonanie zabiegów profilaktycznych. Rzepaki coraz mocniej się rozwijają, są od początku kwitnienia do prawie pełni kwitnienia (BBCH: 61-65).

UWAGA: Przy sygnalizacji, należy również wziąć pod uwagę, że Strzelce Opolskie to nie jest tak ciepły rejon Niziny Śląskiej jak powiat krapkowicki czy opolski. Strzelce Opolskie leżą na granicy Równiny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Strzelce Opolskie leżą na wysokości 220-230 m n.p.m. Księży Las k. Strzelec Op. już na wysokości 260-270 m n.p.m. a Krapkowice 160-170 m. n.p.m. Na każde 100 metrów wysokości względnej temperatura powietrza obniża się o ok. 0,75℃.

Przy obecnej pogodzie bardzo intensywnie  rozwijają się rzepaki i zboża, jeden dzień to duża różnica w fazach rozwojowych roślin.

Żyto populacyjne jest w fazie liścia flagowego. Informacja do wykonywania ostatnich zabiegów dokracania oraz zabiegów grzybobójczych szczególnie na rynchosporiozę (zdjęcie) oraz rdzę brunatną żyta.

 

Do zwalczania chorób żyta odpowiednie będą środki: Moc-Legenda 250 EC, Promino 300 EC, Sokół Max, Wirtuoz 520 EC i inne według potrzeb.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.