Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Ochrona kłosów pszenicy i pszenżyta

Pszenica ozima kłosi się a pszenżyta kwitną. Obecna pogoda, deszczowa i umiarkowanie ciepła będzie sprzyjać zakażeniom fuzariozy kłosów oraz septoriozą plew. Przed tymi chorobami chronimy zboża profilaktycznie przed wystąpieniem objawów.

Do zwalczania odpowiednie będą środki oparte na substancjach czynnych: protiokonazol, tebukonazol i metkononazol  to m.in. środki: Delaro 325 SC, Moc-Legenda 250 EC, Protendo 300 EC, Orius Extra 250 EW lub Tebu 250 EW, Sirena 60 EC, Soligor 425 EC, Starpro 430 SC i zestaw Revytop (Sulky + Simveris).

Ze względu na 3 tygodnie praktycznie bez deszczu nie wykonywano zabiegów grzybobójczych w fazie T2. Przy obecnej pogodzie są nowe zakażenia mączniakiem prawdziwym a przede wszystkim septoriozą paskowaną liści. Do rozwojowi epidemicznego tej choroby obecna przemienna pogoda z dużymi opadami jest idealna. Septorioza liści po wcześniejszym przyhamowaniu będzie się mocno rozwijać. Do tego dojdzie rdza brunatna  i miejscami rdza żółta w zależności od tolerancji poszczególnych odmian zbóż na choroby.

Obecne opady deszczu oraz najbliższe prognozy pogody wskazują na bardzo duże zagrożenie chorobami kłosa: fuzariozą kłosów i septoriozą plew.

W zbożach ozimych występują pierwsze mszyce i larwy skrzypionek (zdjęcia), które należy uwzględnić przy zabiegach ochronnych na kłos.

Na szkodniki polecamy: Decis Mega 50 EW, Karate Zeon 050 CS/Kaiso 050 EG/Kusti 050CS, Sparviero, Sumi-Alpha 050 EC.

W zbożach jarych w coraz większym nasileniu występują mszyce i larwy skrzypionek (zdjęcia)

Kukurydza jest w fazie 6-7 liści i trzeba pamiętać o nawożeniu dolistnym cynkiem oraz ewentualnie korygować zachwaszczenie, ponieważ herbicydy doglebowe w suszy nie działy idealnie.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

– GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.