Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Wiosenna ochrona zbóż i rzepaku

Podobnie jak w zeszłych latach optymalne warunki do wykonywania zabiegów ochrony roślin są rzadkie, w ciągu ostatnich 3 tygodni były tylko 4 dni w tym 2 w miarę optymalne. Widać z tego, że należy wykorzystywać pojedyncze dni z dobrą pogodą bo później może zabraknąć czasu na zabiegi w optymalnych terminach. Na dzień 06.04. mamy fazy rozwojowe:

W jęczmieniu ozimym który jest w fazie pierwszego kolanka tj. skali BBCH 31.

1a. Żyto jest w fazie pierwszego kolanka BBCH: 31.

1b. Pszenice są w fazie końca krzewienia i podnoszą się idąc do fazy BBCH: 30.

Do skracania zbóż polecamy: Modan/Moddus (s.a. trineksapak etylu-250 g/l), Calma (s.a. trineksapak etylu-175 g/l), Medax Max (s.a. proheksadion wapnia-50 g/kg i trnieksapak etylu 75 g/kg), Stabilan 750 SL (s.a. chlorek chlomekwatu-750 g/l), Cerone 480 SL/Grassrooter (s.a. etefon-480 g/l) i Ephon Top 660 SL (s.a. etefon-660 g/l)

Na pszenżycie, jęczmieniu i pszenicy ozimej są widoczne na pochwach liściowych pierwsze objawy chorób podstawy źdźbła oraz początek rozwoju mączniaka prawdziwego na podatnych odmianach. Na pszenicach ozimych są pierwsze objawy septoriozy paskowanej liści (zdjęcie). Chorobie tej będą sprzyjać wysoka wilgotność powietrza, opady deszczu a jest to jedna z najważniejszych chorób liści pszenicy. Do zwalczania tych chorób odpowiednie będą środki: Delaro Forte, Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity), Input Triple, Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Promino 300 EC/Protendo 300 EC  (s.a. protiokonazol – 300g/l), Turbo Pak (Tern + Plexeo 60 EC) i inne według potrzeb. Fungicyd Merces  50 EW (s.a. cyflufenamid – 50g/l substancja w środku Kendo 50 EW) to środek na mączniaka prawdziwego, również w sadach i winorośli.

Uwaga: środki zawierające substancję czynną prochloraz decyzją Komisji UE będą wycofane ze stosowania w związku z tym stosowane jest do 01.10.2023 roku.

Należy zwrócić uwagę na zachwaszczenie w zbożach ozimych, tak aby móc wykonać zabieg herbicydowe w optymalnym terminie. Pszenice są w fazie początku strzelania w źdźbło, BBCH: 30. Do zabiegów na chwasty dwuliścienne polecamy: Corida /Helmstar 75 WG + Hexypyr 200 EC/Hurler 200 EC lub inne środki według potrzeb.

Na zdjęciu obok  widoczne są objawy niedoboru siarki w pszenicy ozimej. Tam gdzie był stosowany Kizeryt w dawce 100 kg/ha nie ma takich objawów, rośliny są ciemnozielone. Niedobór siarki objawia się na nowych, młodych przyrostach a niedobór magnezu na starych liściach. W ostatnich latach pogłębia się problem z niedoboru siarki w glebie, szczególnie w uprawie rzepaku czy roślin siarkolubnych ale także w pszenicach. Na przyszłość Kizeryt lub siarczan magnezu należałoby stosować przed rozpoczęciem wegetacji, w styczniu czy w lutym. Na teraz, interwencyjnie można dokarmić dolistnie siarczanem magnezu.

 

 

Na liściach rzepaku widoczne są nowe infekcje suchej zgnilizny kapustnych (zdjęcie). Przy wilgotnej pogodzie, wilgotnej glebie a jednocześnie dość ciepłej temperaturze powietrza może być poważny problem w ochronie rzepaku. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę rzepaku przed skutkami tej choroby. Ostatni komunikat dot. tej choroby wysłany w dniu 17.03.2023 roku.

Do zabiegów polecamy: Caryx 240 SL, Orius Extra 250 EW/Tebu 250 EW, Cambio/Sirena 60 EC, Tilmor 240 EW/Kallarat 240 EC, Toprex 375 SC/Dovvo.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.

oraz nowości w postaci preparatów mikrobiologicznych zawierających bakterie Bacillus:

Green-BioNPRoot – preparat mikrobiologiczny (zawiera dodatkowo grzyb pożyteczny: Trichoderma) poprawiający stan mikrobiologiczny gleby oraz zwiększający dostępność azotu i fosforu.

Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.