Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Zabiegi wiosenne w zbożach

W zeszłym tygodniu, od 30.03. do 01.04. były wykonane zabiegi w rzepakach, ochrona grzybobójcza ze skracaniem oraz zabiegi insektycydami na chowacze łodygowe oraz dokarmianie dolistne. Pierwsze chowacze czterozębne zdążyły niestety złożyć jaja do ogonków liściowych (zdjęcie). Prawdopodobnie złożyły jaja w dniach 26-29.03. W poprzednich latach nie byłoby większego problemu ze zwalczaniem, ponieważ na te szkodniki była skuteczna substancja ale w kwietniu 2020 roku została wycofana ze stosowania.

W zbożach ozimych jest coraz mocniejszy wzrost zbóż a co za tym idzie skracanie, szczególnie w żytach i jęczmieniach. Okna pogodowe do wykonywania zabiegów na najbliższe dni mają być od 10.04. do 12.04. Niedługo będzie też do wykonania zabieg grzybobójczy T1 na choroby podstawy źdźbła, septoriozę paskowaną liści i mączniaka prawdziwego. Na starszych liściach pszenicy ozimej jest spore porażenie septoriozą liści, widoczne są piknidia-owocniki tego patogenu (zdjęcie). Na jęczmieniach występują cały kompleks chorób od plamistości, rynchosporiozy do rdzy oraz na szczęście w niewielkim nasileniu pałecznica zbóż powodująca osłabienie i żółknięcie zbóż (zdjęcie). Na zdjęciu widać ceglaste mikroskleroty na pochwach liściowych (zdjęcie), które w glebie mogą przetrwać 2 lata. Zapobieganie to m.in. zaprawy z substancją czynną sedaksan.

 

Do zabiegów grzybobójczych na T1 polecamy: Artemis 450 EC, Mondatak 450 EC + Orius Extra 250 EW lub Plexeo 60 EC (Sirena 60 EC) i Merces 50 EW, Tiofanat Metylowy 500 SC, Turbo Pak (Tern 750 EC + Plexeo 60 EC), Delaro 325 SC + (wzmocniene na mączniaka: Merces 50 EW), Unix 75 WG + Plexeo 60 EC, Zestaw: Revyflex (Revycare + Flexity), Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity) i inne według potrzeb.

Należy zwrócić uwagę na zachwaszczenie w zbożach ozimych, tak aby móc wykonać zabieg herbicydowe w optymalnym terminie. Pszenice są w fazie przed strzelaniem w źdźbło. Do zabiegów na chwasty dwuliścienne polecamy: Corida (Helmastar 75 WG) + Hexypyr 200 EC.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.