Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Ochrona grzybobójcza w rzepaku na płatek

Pojawiły się pierwsze owocniki – apotecja zgnilizny twardzikowej. Z owocników wylatują zarodniki, które osiadają na płatkach kwiatowych rzepaku. Płatki kwiatowe są pożywką dla tego patogenu. Na zgniliznę twardzikową stosuje się środki grzybobójcze profilaktycznie, przed wylotem zarodników tej choroby. W załączeniu zdjęcie – dla dociekliwych – apotecjów (owocników) zgnilizny twardzikowej z 28.04.2023 roku. Od wykrycia pierwszych owocników tej choroby mamy kilka dni na wykonanie zabiegów profilaktycznych. W tym roku rzepaki są nierówne, w różnych fazach rozwojowych, efekty trudnych warunków w sierpniu i wrześniu. Zapewne przyroda sobie z tym poradzi, gdy zrobi się trochę cieplej. Rzepaki są od fazy żółtego pąka do początku kwitnienia (BBCH: 57-63).

Na zgniliznę twardzikową polecamy: Amistar Gold Max, Azuba/Baltazar/Amistar 250 SC, Pictor 400 SC, Propulse 250 SE, Treso, Starpro 430 SC i  Wezen 250 SC.

Żyto populacyjne jest w fazie wychodzenia liścia flagowego. Informacja do wykonywania w ciągu paru dni ostatnich zabiegów dokracania oraz zabiegów grzybobójczych szczególnie na rynchosporiozę  oraz rdzę brunatną żyta.

Do zwalczania tych chorób odpowiednie będą środki: Azuba/Baltazar/Amistar 250 SC, Delaro Forte, Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity), Input Triple, Zestaw Leander Complex Pak (Leander 750 EC+ Poleposition 300 EC), Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Promino 300 EC/Protendo 300 EC  (s.a. protiokonazol – 300g/l) i inne według potrzeb.

UWAGA: Przy sygnalizacji i komunikatach, należy również wziąć pod uwagę, że Strzelce Opolskie to nie jest tak ciepły rejon Niziny Śląskiej jak powiat krapkowicki czy opolski. Strzelce Opolskie leżą na granicy Równiny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Strzelce Opolskie leżą na wysokości 220-230 m n.p.m. Księży Las k. Strzelec Op. już na wysokości 260-270 m n.p.m. a np. Krapkowice 160-170 m. n.p.m. Na każde 100 metrów wysokości względnej temperatura powietrza obniża się o ok. 0,75℃.

W W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.

oraz nowości w postaci preparatów mikrobiologicznych zawierających bakterie Bacillus:

Green-BioNPRoot – preparat mikrobiologiczny (zawiera dodatkowo grzyb pożyteczny: Trichoderma) poprawiający stan mikrobiologiczny gleby oraz zwiększający dostępność azotu i fosforu.

Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.