Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

SREBRNY MEDAL ZA INNOWACYJNOŚĆ NA TARGACH AGRITECHNICA DLA NOWEGO SYSTEMU RADAROWEGO DO STEROWANIA PRĘDKOŚCIĄ PODAWANIA W AXIAL – FLOW MARKI CASE IH

Seria kombajnów zostanie zaprezentowana na targach Agritechnica 2023 / Zawiera przyszłościowy system radarowy, który ocenia gęstość upraw i dostosowuje prędkość jazdy oraz pobór materiału jeszcze przed jego wejściem do kombajnu / Zapewnia stały przepływ i w wydajność omłotu / Pozwala operatorowi w pełni wykorzystać potencjał kombajnu bez obawy o zatory / Zdobywa srebrny medal w konkursie Agritechnica Innovation Awards.
System Advanced Feedrate Control (zaawansowane sterowanie prędkością podawania) opracowany dla kombajnów Axial-Flow, którego premiera zaplanowana została Agritechnicę 2023, został nagrodzony srebrnym medalem w kategorii innowacje, przyznawanym przez DLG – organizatora odbywających się co dwa lata targów maszyn rolniczych. Nagrody przyznaje jury składające się z niezależnych, międzynarodowych ekspertów w dziedzinie rolnictwa, a srebrne medale przyznawane są innowacyjnym i praktycznym rozwiązaniom, które znacząco poprawiają wydajność, jakość, funkcjonalność, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko i zużycie energii.
W przeciwieństwie do rozwiązań, które zmieniają parametry pracy maszyny dopiero po wprowadzeniu plonu do kombajnu, system Advanced Feedrate Control marki Case IH, dla którego zgłoszono kilka patentów, wykorzystuje czujniki radarowe do skanowania i oceny gęstości plonu przed jego wprowadzeniem do maszyny, a nie dopiero podczas procesu omłotu. Informacje generowane przez cztery czujniki radarowe zamontowane na kombajnie, które mierzą całą masę rośliny od dołu do góry w celu bardzo dokładnej oceny gęstości plonów, są wykorzystywane do automatycznego dostosowywania kluczowych ustawień, takich jak prędkość jazdy – w zależności od ilości plonów, które mają znaleźć się w maszynie. W rezultacie prędkość jazdy kombajnu i obciążenie silnika są utrzymywane na poziomie jak najbardziej zbliżonym do pożądanego, maksymalizując wydajność bez ryzyka zatoru. Ponadto doświadczeni operatorzy są w stanie w pełni wykorzystać możliwości swojej maszyny, podczas gdy mniej doświadczeni operatorzy mogą z większą pewnością obsługiwać kombajn bez obawy, że się zablokuje.
Ponieważ operatorzy są w stanie pracować z większą prędkością niż byłoby to możliwe w innym przypadku, rozwój zaawansowanego proaktywnego sterowania prędkością podawania ma potencjał zwiększenia wydajności pracy nawet o 20% w porównaniu z kombajnem wyposażonym w reaktywne automatyczne sterowanie prędkością podawania. Większa spójność plonów przyśpiesza żniwa, zmniejsza straty i poprawia jakość ziarna, a zmniejszone ryzyko zatoru poprawia bezpieczeństwo i minimalizuje niedogodności i przestoje.
System jest montowany na zespole żniwnym VariCut w połączeniu z kombajnem Axial-Flow 7160 prezentowanym na targach Agritechnica 2023. Oprócz zaawansowanego sterowania prędkością podawania nowe modele posiadają pełną łączność z układem AFS Harvest Command.
– Naprawdę doceniamy uznanie jury konkursu Agritechnica dla korzyści płynących z tego rozwiązania – mówi Peter Friis, Head of Combine Businnes Case IH w Europie.
– Postanowiliśmy zaprojektować system sterowania prędkością podawania, który byłby znacznie bardziej proaktywny niż obecnie dostępne systemy, a Advanced Feedrate Control jest właśnie taki, zapewniając możliwość maksymalizacji potencjału kombajnu niezależnie od doświadczenia operatora oraz umożliwiając użytkownikom maksymalizację wydajności w krótkich okresach bez ryzyka przeciążenia kombajnu.