Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Wiosenna ochrona zbóż i ochrona przed słodyszkiem w rzepaku

Pogoda nas nie rozpieszcza jak to zwykle bywa, brakuje optymalnych warunków do zabiegów ochrony roślin. Pszenice ozime są w fazie pierwszego kolanka a niektóre wcześniejsze odmiany w fazie 2 kolanka, w skali BBCH 31-32. Komu udało się wykonać zabiegi w zeszłym tygodniu to generalnie ma „poprzypalane” końcówki liści.

Na pszenżycie i pszenicy ozimej na pochwach liściowych coraz mocniej widać objawy chorób podstawy źdźbła oraz w zależności od odmian pszenic jest bardzo duże porażenie septoriozą paskowaną liści (zdjęcie). Na żytach na dolnych liściach jest duże porażenie rdzą oraz występuje rynchosporioza liści (zdjęcie).

Chorobom sprzyja wysoka wilgotność powietrza, opady deszczu i wyższa temperatura powietrza.

Do zwalczania chorób polecamy: Delaro Forte, Busido Pak (Bushi + Kendo 50 EW), Input Triple, Zestaw Leander Complex Pak (Leander 750 EC+ Poleposition 300 EC), Zestaw Pioli Pak (Pioli + Poleposition 300 EC), Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Jouste 250 EC (s.a. protiokonazol – 250g/l), Turbo Pak (Tern + Plexeo 60 EC) Azomat (s.a. azoksystrobina) i inne według potrzeb.

Na rzepakach, na ich brzegach występują słodyszki rzepakowe, które uszkadzają pąki kwiatowe (zdjęcie). W rejonie Księżego Lasu nie ma dużego występowania słodyszków ale trzeba sprawdzić na własnych polach, ponieważ docierają informacje o bardzo dużym występowaniu.

Do zwalczania słodyszków polecamy pyretroidy: Deka 2,5 EC/Decis Mega 50 EW, Kaiso 050 EG/Karate Zeon 050 CS, Nexide 60 CS, Trebon 30 EC lub środki z grupy neonikotynoidów np. Carnadine 200 SL/Leptosar 200 SL, Mospilan 20 SP, Inazuma 130 WG oraz środek z nową substancją o działaniu układowym Sivanto Energy (w przypadku zabiegu na słodyszka zapis w etykiecie mówi o stosowaniu „nie mniej niż 10 przed początkiem kwitnienia”).

W tym roku mamy problemy z żółknącym jęczmieniem ozimym. Na załączonym zdjęciu jest typowy obraz porażenia jęczmienia przez wirus karłowatości jęczmienia (wirus BYDV). Jednak nie zawsze można zrzucić na wirusy, są jeszcze inne czynniki jak: odmiana, stosowanie fungicydów jesienią. Przykładowo, gospodarstwa uprawiające odmianę Sandra zgłaszają żółknące i dość słabe plantacje. Ta odmiana w tym roku zareagowała negatywnie na dużą ilość opadów i lekkim zaduszeniem korzeni. W takim przypadku trzeba wspomóc nawożeniem dolistnym.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  •  GreenAmin – nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  •  GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.
  • oraz nowości w postaci preparatów mikrobiologicznych zawierających bakterie Bacillus: Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.