Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Ochrona rzepaku na tzw. płatek i dokracanie żyta i jęczmieni ozimych

Ten rok jest rekordowy pod względem przyspieszenia wegetacji. Kwitną rzepak (na zdjęciu odmiana RGT Trezzor) i jak co roku pojawiły się już pierwsze apotecja grzyba Sclerotini sclerotiorum powodujące chorobę zgniliznę twardzikową. Z owocników wylatują zarodniki, które osiadają na płatkach kwiatowych rzepaku. Płatki kwiatowe są pożywką dla tego patogenu. Na zgniliznę twardzikową stosuje się środki grzybobójcze profilaktycznie, przed wylotem zarodników tej choroby. W załączeniu zdjęcie apotecjów (owocników) zgnilizny twardzikowej z dnia 09.04.2024r. a w zeszłym roku pierwsze apotecja odnotowane były 28.04. Od wykrycia pierwszych owocników tej choroby mamy kilka dni na wykonanie zabiegów profilaktycznych. Rzepaki w zależności od pola i wczesności odmian są od fazy początku kwitnienia do fazy pełni kwitnienia (BBCH: 61-65).

Żyto populacyjne jak i jęczmień ozimy są w fazie wychodzenia liścia flagowego (w skali BBCH: 37)! Informacja do wykonywania w ciągu paru dni zabiegów dokracania oraz zabiegów grzybobójczych. W pszenicy ozimej jest duża presja septoriozy liści a na pszenicach podatnych odmiana Arkadia i mocno nawożonych azotem mączniak prawdziwy (zdjęcie).

UWAGA: W mojej ocenie przy sygnalizacji i komunikatach, należy również wziąć pod uwagę, że Strzelce Opolskie to nie jest tak ciepły rejon Niziny Śląskiej jak powiat krapkowicki czy opolski. Strzelce Opolskie leżą na granicy Równiny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Strzelce Opolskie leżą na wysokości 220-230 m n.p.m. Księży Las k. Strzelec Op. już na wysokości 260-270 m n.p.m. a np. Krapkowice 160-170 m. n.p.m. Na każde 100 metrów wysokości względnej temperatura powietrza obniża się o ok. 0,75℃.

W W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin – nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.
  • oraz preparat mikrobiologicznego zawierającego bakterie Bacillus: Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.