Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Ochrona liścia flagowego zbóż, owocniki zgnilizny twardzikowej, temperatura gleby

W dalszym ciągu występują owocniki zgnilizny twardzikowej (zdjęcie). Od dnia 09.04. do chwili obecnej występują w dość dużych ilościach. Stanowi to spore zagrożenie dla rzepaków. Obecny zabieg ma na celu również ochronę przez chorobami grzybowymi występującymi w późniejszych terminach jak: czerń krzyżowych (popularnie alternarioza), mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Gospodarstwa, które wykonały dwa zabiegi około kwitnieniowe powinny mieć rzepak zabezpieczony. Gospodarstwa, które wykonały jeden zabieg na początku opadania pierwszych płatków kwiatowych, mogą pomyśleć o drugim zabiegu, ze względu na końcówkę działania fungicydów i daleki czas do zbioru. Stosując taki zabieg trzeba uważać, żeby nie przesadzić z dawkami ze względu na efekt zieloności. Analizując fenologię roślin wychodzi na to, że od fazy początku kwitnienia rzepaku do zbioru mijają zwykle 3 miesiące. W Księżym Lesie początek kwitnienia rzepaku był odnotowany 05.04.2024 roku, więc zbiór powinien wypaść na I dekadę lipca. Ten rok jest inny niż poprzednie lata, więc i działanie może być zmodyfikowane. Po jakimś czasie okaże się czy podjęliśmy właściwą decyzję.

Pszenice ozime w zależności od odmiany i położenia plantacji są w fazie od 3 kolanka do początku liścia flagowego (BBCH: 33-37). Na pszenicach ozimych rozwija się: mączniak prawdziwy, septorioza liści lokalnie rdza żółta (zdjęcie). Na pszenicy bez zabiegu grzybobójczego występują w dużym nasileniu choroby podstawy źdźbła (zdjęcie). Po przymrozkach należ roślinom dać co najmniej 2 dni na regenerację. Zapowiadane wyższe temperatury powietrza powinny spowodować dynamiczny rozwój chorób liści i większe przyrosty roślin.

W załączeniu odczyty temperatury gleby (lekkiej) w Księżym Lesie z pomiarów z 23.04.2024 roku mierzonej termometrem glebowym. Niezależnie od głębokości pomiaru temperatura gleby wynosi 4oC, w dalszym ciągu gleba jest wychłodzona.

W W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:
  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin – nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu oraz nowość w postaci preparatu mikrobiologicznego zawierający bakterie Bacillus:
  • Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.