Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Pryszczarek kapustnik w rzepaku, rdze w zbożach ozimych

W dalszym ciągu występują owocniki zgnilizny twardzikowej. Od dnia 09.04. do chwili obecnej występują w dość dużych ilościach. Stanowi to spore zagrożenie dla rzepaków. Obecny zabieg ma na celu również ochronę przez chorobami grzybowymi występującymi w późniejszych terminach jak: czerń krzyżowych (popularnie alternarioza), mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Na zgniliznę twardzikową polecamy: Amistar Gold Max, Azo-mat 250 SC/Korazzo 250 SC/Amistar 250 SC, Propulse 250 SE, Royality (s.a boskalid), Treso, Wezen 250 SC (s.a. difenokonazol).
Od 29.04. nalatują muchówki pryszczarka kapustnika (zdjęcie). Po silnym ochłodzeniu łącznie z mrozami nastąpił gwałtowny wzrost temperatury powietrza i gleby. W związku z tym ociepleniem wyleciały pryszczarki kapustniki, które będą jak co roku na terenie strzeleckim będą stanowić duże zagrożenie dla rzepaków. Owady ze względu na swoje niewielkie rozmiary są trudne do zauważenia, później widzimy żółknące a w końcu osypujące się łuszczyny. W kwitnącym rzepaku wykonujemy zabiegi po oblocie pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. W tym roku do żółtych naczyń w rzepaku odławiały się ogromne ilości much śmietki kapuścianej. To jest informacja dla uprawiających warzywa kapustne, gdy w pobliżu są rzepaki.
W załączeniu zdjęcia rdzy brunatnej występującej w życie i w pszenicy ozimej (zdjęcia). Ten rok zapowiada się na bardzo duże zagrożenie rdzami we wszystkich zbożach. Na tą chorobę należy szczególnie zwrócić uwagę. Bardzo mocno rozwija się ognisko rdzy żółtej na naszym doświadczeniu fungicydowym w SDOO w Pawłowicach. Jak było kilka roślin to w tym momencie rozszerzyło się do ponad 1m2! Do zwalczania chorób zbóż polecamy: Amistar Gold Max, Azo-mat 250 SC/Korazzo 250 SC/Amistar 250 SC, Daxur, Fandango 200 EC, Juost (s.a. protiokonazol – 250g/l), Mizona, Moc-Legenda 250 EC/Tokama (odpowiednik Prosaro 250 EC), Ozawa (odpowiednik Kendo i Merces 50 EW), Orius Extra 250 EW/Tebu 250 EW, RevySky, Wirtuoz Pro, Zestaw Pioli Pak (Pioli + Poleposition 300 EC) i inne według potrzeb.
W tabeli pomiary temperatury gleby (lekkiej) w Księżym Lesie na różnych głębokościach. Z tabeli wynika, że gleba mimo swojego buforu jednak dość szybko ochładza się ale też szybko ogrzewa się.
W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:
  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin – nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.
  • oraz nowość w postaci preparatu mikrobiologicznego zawierający bakterie Bacillus: Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.